Julkalender – Skäggstölden på Kråkebohöjden, del 1

Radions julkalender 1985

Skäggstölden på Kråkebohöjden

Täppas Toppenblogg önskar God Jul! med en berättelse hämtad ur gömmorna på vinden.  Den låg i kartongen bredvid glittret, kulorna och resterna av ett gammalt pepparkakshus.

Skäggstölden på Kråkebohöjden” sändes i radio första gången 1985. Tomten bor i ett rörigt och trivsamt hus. Han snickrar och har särskilt mycket att stå i veckorna  innan  Jul. Lisa är Tomtens bästa vän och med tanke på att Lisa har ett barn i sin mage och  att Tomten är pappan, är de mycket mer än bara vänner. Livet skulle vara  problemfritt om det inte vore för Bruna Gubben. Denne dyker upp och trasslar till saker och ting när man minst anar det.

Här finns också den uppstudsiga kråkan Olydiga Lydia, Den Vandrande Pinnen, Älgarna i skogen, en vimsig uggla m.m.

Det är Peter Harrysson som spelar Tomten och Anja Landgré  är Lisa. Bo Hülphers gjorde musiken till sångerna och det var jag  som satt i arbetsrummet i ett hus på en kulle i Vattlång, inte så olikt Tomtens egen kåk,  och  hittarde på alltihop.

1-24 December presenterar Täppas Toppenblogg ett nytt (gammalt) avsnitt samtidigt som vi, webbmästare Hans och jag,  önskar alla En Alldeles Underbart Härlig Jul!

Del 1 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

5 kommentarer till Julkalender – Skäggstölden på Kråkebohöjden, del 1

  • Leo skriver:

    Underbart! :)

  • Amelie skriver:

    Jag minns den här julkalendern väldigt väl. Min pappa spelade in den åt mig då när jag var 6 år och jag har banden líggandes någonstans. Det är nog den enda jag följt så noggrant och nu ska jag följa den igen. Tack! :razz:

  • AnnKi Örnberg skriver:

    :lol: Som jag sökt och längtat efter att få återhöra denna härliga julkalender! Min dotter var 2 år då den sändes..nu har hon egna småbarn och jag vill så gärna låta dom få höra på detta! Helst av allt skulle jag vilja få tag på Texten till Den vandrande pinnens sång. Vem har skrivit text o musik?

    • Täppas skriver:

      Hej!
      Vad kul att du uppskattar Skäggstölden!
      Det var Bosse Hulphers som skrev musiken, Vandrande Pinnen-sången var det också han som sjöng, och jag som skrev texten. Men den vet jag inte var jag har någonstans.
      Hej från
      Täppas

      • AnnKi Örnberg skriver:

        :lol: Skönt att det finns fler i denna värld som inte har riktig koll på sina grejer! :mrgreen: Dock tog jag mej tid att lyssna igenom samtliga delar av kalendern som fanns på din sida..tills jag hittade pinnens sång..och då skrev jag faktiskt av den..fick jag göra så? :roll: Ska försöka lära mej den bluesiga melodin o framföra den för mina barnbarn 3 å 5 år!!! Har faktiskt haft kontakt alldeles före jul med SR och de har planer på att ge ut just denna kalender på CD så småningom. Det ser jag fram emot!
        Täppas: Du e bra!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*


*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Persongalleri
Täppas: Han som skriver Bloggen.
H: Helena, Täppas fru. Leg. Psykoterapeut.
Greven: 14-årig son med sinne för hyss.
Jullan: 19-årig dotter och stundom Web-redaktör.
Fillen: Felix 23-årig son som arbetar på ”Peppes Pizza” i Oslo. Kan mycket om öl.
Nilas: Nilas 28-årig son som tillsammans med Maggen är föräldrar till Theodor och Thilda. Nilas är en grym mekaniker som bor i Hälsingland.
TM: TullaMaja 32 som tillsammans med Håkan är föräldrar till Hjördis. TM är radiojournalist i Sundsvall. Sänder var morgon, pigg som en lärka, SR Västernorrlands Morgonshow.
Hans: Flink Webbredaktör för Hemsida och Blogg.
Björn: Björn som brukar hålla till i Jättendal. Regissör, manusförfattare och gubb-bästis.
Sussie: Susanne. Kvinnlig bästis sedan tidernas begynnelse. Journalist.
Jerry: Stanley som är konstnär, bor i Delsbo och är gammal Hippiepolare.
Urban: Min gubbkompis, jobbar som psykiatriker och som jag brukar promenera med.
Arkiv
Kommentarer
Täppas Twitter
  • Det är gipset runt arm och hand som muterat till Havarti-ost. Idag ska det av
    2012-05-11 11:25
  • ”Somliga tror att alla blinda kan spela piano”
    http://t.co/zmDPc69X
    2012-05-10 15:41
  • "När jag sitter ner och pratar med busschaufförer" Vet inte stadsministern att man inte får störa föraren? #agenda
    2012-05-06 20:16
  • "När jag sitter ner och pratar med busschaufförer" Vet inte stadsministern att man inte får störa föraren?
    2012-05-06 20:04